Μουσική παράσταση-αφιέρωμα σε δύο θεσσαλούς δημιουργούς

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας και το Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας σε συνεργασία με τη  Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων και το Μουσικό Σχολείο Τρικάλων, με τη σύμπραξη των Περιφερειακών Ενοτήτων  Καρδίτσας και Τρικάλων και τους  Δήμους Καρδίτσας, Τρικάλων, Μουζακίου και Μετεώρων  παρουσιάζουν μουσική  παράσταση-αφιέρωμα στους Θεσσαλούς δημιουργούς, Κώστα Βίρβο και Μπάμπη (Λάμπρο) Μπακάλη, στις πόλεις της  Καρδίτσας και των Τρικάλων. Συγκεκριμένα:

Τρίκαλα, Δευτέρα, 8 Απριλίου και ώρα 19:30, στο Πνευματικό Κέντρο «Αθανάσιος Τριγώνης» δ. Τρικκαίων,

Καρδίτσα, Τρίτη, 16 Απριλίου και ώρα 19:30, στο Δημοτικό Κινηματοθέατρο Καρδίτσας.

Η συγκεκριμένη εκδήλωση αποτελεί κορυφαίο πολιτισμικό γεγονός για τον τόπο μας, καθώς μνημονεύει και αναδεικνύει δύο αξιόλογες προσωπικότητες που έλκουν την καταγωγή τους από τη Δυτική Θεσσαλία και συγκεκριμένα τον Μπάμπη Μπακάλη, από τα Κανάλια Καρδίτσας και τον Κώστα Βίρβο, από την Κρανιά Ασπροποτάμου. Ο πρώτος, συνθέτης και στιχουργός,  συνεργάστηκε με σημαντικά ονόματα του λαϊκού τραγουδιού, όπως τους Γρηγόρη Μπιθικώτση, Μιχάλη Μενιδιάτη,  Σπύρο Ζαγοραίο, Γιώργο Λαύκα, Στράτο Διονυσίου, Σωτηρία Μπέλλου, Μαρίκα Νίνου, Γρηγόρη Μπιθικώτση, Βίκυ Μοσχολιού, Πόλυ Πάνου κ. ά. Ο δεύτερος, στιχουργός και λαϊκός ποιητής, με πάνω από 2000 τραγούδια και με επίσης αξιόλογες συνεργασίες με τους Μίκη Θεοδωράκη,  Βασίλη ΤσιτσάνηΜίμη Πλέσσα, Γιάννη ΜαρκόπουλοΑπόστολο Καλδάρα, Γρηγόρη Μπιθικώτση, Στέλιο Καζαντζίδη κ.ά.

Η παράσταση αυτή εκτός των άλλων αναδεικνύει και αποδεικνύει τις δυνατότητες  και την προοπτική της συνεργασίας και της σύμπραξης εκπαιδευτικών και  πολιτειακών  φορέων και θεσμών στο πλαίσιο της εξωστρέφειας, με την ανάληψη στοχευμένων δράσεων και πρακτικών τόσο ενός ανοικτού σχολείου όσο και μιας κοινωνίας ανοιχτής και δεκτικής σε προκλήσεις που προάγουν την παιδεία και τον πολιτισμό τόσο σε τοπικό όσο και σε πανελλαδικό επίπεδο.

Το αμέσως προσεχές διάστημα θα ακολουθήσει συνέντευξη Τύπου, όπου θα δοθούν περισσότερες πληροφορίες για τις δύο επικείμενες πολιτισμικές εκδηλώσεις.