ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ Δ.Δ.Ε. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΣΤΟ ΕΠΑ.Λ. ΣΟΦΑΔΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΘΕΣΗΣ ΣΤΟΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ STEM ΡΟΜΠΟΤΙΚΗΣ

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας  εκφράζει σε όλους και όλες, μαθητές,  μαθήτριες  και εκπαιδευτικούς όλων των ειδικοτήτων  του σχολείου σας, τα θερμά και ειλικρινή μας συγχαρητήρια για τη σπουδαία διάκριση της  ομάδας  ρομποτικής των μαθητών/τριών σας στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό STEM Ρομποτικής  και την κατάκτηση της πρώτης θέσης!

Ως λειτουργοί της εκπαίδευσης  είμαστε περήφανοι και συγκινημένοι που  ένα σχολείο της περιφέρειας, ένα Επαγγελματικό Λύκειο και μάλιστα μιας περιοχής που ακόμα επουλώνει τις πληγές των καταστροφικών πλημμυρών του  φθινοπώρου, το ΕΠΑ.Λ. Σοφάδων, όχι μόνο συμμετείχε στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό STEM  2024 της WRO Hellas, με θέμα Διαγωνισμού «Μεσόγειος: πηγή ζωής επικοινωνίας και έμπνευσης πολιτισμών», αλλά έλαβε επάξια και την πρώτη θέση. Αξίζει να σημειωθεί ότι η αξία του συγκεκριμένου διαγωνισμού αποκτά επιπλέον βαρύτητα, καθώς ο διαγωνισμός αυτός έχει σκοπό να φέρει σε επαφή τους μαθητές των Λυκείων με την αγορά εργασίας στο βιομηχανικό χώρο, ώστε να διευκολυνθούν στην επιλογή κατάλληλων τομέων της παραγωγικής διαδικασίας της τεχνολογίας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου σας κατάφεραν και σχεδίασαν με επιτυχία το Ενοποιημένο Σύστημα Διαχείρισης Άρδευσης και Ανίχνευσης Γεωργικών Παραμέτρων  «EcoGuardian»,  με σκοπό την αποδοτικότερη χρήση του νερού και την αποφυγή σπατάλης του, συμπεριλαμβανομένων αισθητήρων μέτρησης ατμοσφαιρικών συνθηκών. Η φαντασία, η δημιουργική σκέψη και πράξη, η τεχνογνωσία και το μεράκι των μαθητών/τριών μας για άλλη μια φορά αναδείχτηκαν και  κατέδειξαν την επιμέλειά τους και την αγάπη τους στην τεχνολογία και στην εφαρμογή της στην ρομποτική, ως θετική πρακτική του παρόντος και του μέλλοντος.

Μπράβο στα παιδιά μας που κάνουν γονείς και εκπαιδευτικούς περήφανους, συγχαρητήρια στους συναδέλφους εκπαιδευτικούς του σχολείου που προπόνησαν τους μαθητές και τις μαθήτριες με ζήλο και ευσυνειδησία και με την άριστη καθοδήγησή τους οδήγησαν την ομάδα στην κορυφή.

Αγαπητά μας παιδιά, πάντα διακρίσεις και επιτυχίες! Ακολουθήστε την καρδιά σας και συνεχίστε να συνεργάζεστε και να παράγετε επιτυχή και ευοίωνα αποτελέσματα.

Αιέν αριστεύειν!

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΖΑΧΑΡΗΣ