2o Πανελλήνιο Διαδικτυακό Μαθητικό Μαθηματικό Φεστιβάλ

Αγαπητοί/ές συνάδελφοι,

Αγαπητοί/ές  μαθητές/-τριες,     Η διεξαγωγή ενός μαθητικού φεστιβάλ  είναι ένα πολύ σημαντικό γεγονός, αλλά ταυτόχρονα και  δύσκολο στη διοργάνωσή του. Όταν μάλιστα αυτό διοργανώνεται στις επικρατιούσες συνθήκες πανδημίας και μάλιστα διαδικτυακά, οι δυσκολίες της οργάνωσής του γίνονται σαφώς μεγαλύτερες. Όμως, χάρη στην επιμονή, την εργατικότητα και το ζήλο των διοργανωτών υλοποιείται τις επόμενες ημέρες το 2ο  Πανελλήνιο Διαδικτυακό Μαθητικό Μαθηματικό Φεστιβάλ.    Η σπουδαιότητά του είναι αυτονόητη και γίνεται αντιληπτή από όλους. Η πολυσχιδής και πολύπλοκη θεματολογία του, οι δράσεις και η κατάθεση των σκέψεων αξιόλογων επιστημόνων, η ενεργή συμμετοχή μαθητών και μαθητριών με τη συνεργασία των εκπαιδευτικών καθιστούν το συγκεκριμένο φεστιβάλ πηγή γνώσης, σκέψης και προβληματισμού, αλλά και δημιουργίας και χαράς.     Με αυτές τις σκέψεις και με δεδομένη την έγκριση της υλοποίησης του 2ου  Πανελλήνιου Διαδικτυακού Μαθητικού Μαθηματικού Φεστιβάλ από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, προτείνω την παρακολούθησή του από τους/τις μαθητές/-τριες και τους/τις ενδιαφερόμενους/νες εκπαιδευτικούς, έχοντας την πεποίθηση πως τα αποκομιζόμενα οφέλη θα είναι πολλαπλά.
ΔΔΕ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ
ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΠΑΠΠΑΣ