1ο Βραβείο στον πανελλήνιο Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας 2024_ΓΕΛ Σοφάδων

Το 1ο Βραβείο στον πανελλήνιο Διαγωνισμό Γαλλοφωνίας 2024 (Concours de laFrancophonie 2024) τον οποίο οργανώνει κάθε χρόνο το Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών απέσπασαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Γαλλικών της Α’ τάξης του ΓΕΛ Σοφάδων. Ο φετινός Διαγωνισμός Γαλλοφωνίας είχε θέμα τους Ολυμπιακούς Αγώνες με αφορμή την διεξαγωγή των φετινών Ολυμπιακών Αγώνων στο Παρίσι τον Ιούλιο του 2024.
Οι μαθητές και οι μαθήτριες με την καθοδήγηση της καθηγήτριας τους Γαλλικών κ. Πατσαβούδη Κωνσταντίνας αναζήτησαν πληροφορίες για τους Ολυμπιακούς Αγώνες και ανακάλυψαν Έλληνες και Γάλλους Ολυμπιονίκες έρχοντας έτσι σε επαφή με τις αξίες και τα σύμβολα των Ολυμπιακών Αγώνων. Το τελικό έργο ήταν ένας ψηφιακός τουριστικός οδηγός της Γαλλίας των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων.
Η απονομή των βραβείων στους μαθητές πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 22 Απριλίου στο Πνευματικό Κέντρο Σοφάδων με την παρουσία του κυρίου Δημάρχου Σοφάδων Δημοσθένη Κατσή, του κυρίου Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Καρδίτσας Κωνσταντίνου Ζαχαρή, του κυρίου Αντιδημάρχου και πρόεδρο Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Χρήστου Κατσαντώνη και της κυρίας Αναπληρώτριας Προϊσταμένης Εκπαιδευτικών Θεμάτων της Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης Καρδίτσας Σταυρούλα Σιατήρα. Την εκδήλωση χαιρέτησε με μήνυμά της η Διευθύντρια του Γαλλικού Ινστιτούτου Λάρισας κυρία Χρύσα Βουλγαράκη.

438097613 1838265276639020 484031404314374815 n 1