Ομιλία Διευθυντή, κ. Ζαχαρή στον Επίσημο Αγιασμό της Δ/νσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας 2022

Σεβασμιώτατε,

Κ. Βουλευτές,

Κ. Αντιπεριφερειάρχα

Κ. Δήμαρχε,

Κ. Αντιδήμαρχε

Καλημέρα σας  και σας ευχαριστούμε που ανταποκριθήκατε στην πρόσκλησή μας

Αγαπητοί συνάδελφοι,

Και πάνω από όλα, πρώτα από όλα,

Αγαπημένα μας παιδιά, μαθήτριες και μαθητές του συγκεκριμένου σχολικού συγκροτήματος

Καλημέρα, καλώς ήλθατε στο φυσικό σας χώρο, στο χώρο του σχολείου, ένα χώρο που τον στερηθήκατε για δύο και πλέον έτη, εξαιτίας της πρωτοφανούς υγειονομικής κρίσης.

Θέλουμε να πιστεύουμε και να ελπίζουμε ότι αυτή η χρονιά θα είναι  ήρεμη και ασφαλής και ότι θα κυλήσει με φυσιολογικούς ρυθμούς, ώστε να μπορέσετε να κερδίσετε το χαμένο έδαφος των κοινωνικοσυναισθηματικών σας επαφών, απολαμβάνοντας  μέχρι τέλους τη γοητευτική αυτή διαδρομή. Μια διαδρομή που σας προσφέρει απλόχερα όχι μόνο γνώσεις , αλλά κυρίως «αρετή και φρόνηση», για να θυμηθούμε τα λόγια του Πλάτωνα.

Με μεγάλη μου χαρά παρατηρώ χαρούμενα πρόσωπα, ευδιάθετα και χαμογελαστά. Αυτό είναι ιδιαίτερα ελπιδοφόρο. Σημαίνει ότι κατά τη διάρκεια του καλοκαιριού ηρεμήσατε, χαλαρώσατε, φορτίσατε τις μπαταρίες του νου και της ψυχής σας . Χαίρομαι για αυτό, γιατί το μεταφράζω ως υπόσχεση γόνιμης δημιουργικότητας και υψηλής στοχοθεσίας για τη χρονιά που μόλις ξεκινά με καλούς οιωνούς.

«Η παιδεία έχει ανάγκη τρία πράγματα: τη φύση, τη μάθηση, την άσκηση», αναφέρει ο μεγάλος φιλόσοφος Αριστοτέλης. Αυτό σημαίνει ότι την παιδεία που απαιτείται για να ολοκληρωθείτε ως άνθρωποι και προσωπικότητες θα την αποκτάτε χάρη στη γενναιοδωρία της φύσης και των καταβολών σας, την πολύτιμη συμβολή  της οικογένειάς σας, αλλά και την «εκ των ων ουκ άνευ» συνδρομή του σχολείου και των δασκάλων σας, μέσα από την απόκτηση γνώσεων και την καλλιέργεια του χαρακτήρα σας, κερδίζοντας το πολυπόθητο «ευ ζην».

Αυτό το τελευταίο θα ήθελα να το προσέξετε ιδιαίτερα. Τα δύο χρόνια της πανδημίας είναι αλήθεια ότι μας  επηρέασαν  πολύ. Αν και η εκπαιδευτική διαδικασία δεν σταμάτησε, τουλάχιστον ως προς το βασικό της αγαθό, την απόκτηση γνώσεων, ο τρόπος διεξαγωγής της σας στέρησε πολύ σημαντικές συνιστώσες της ψυχοσυναισθηματικής σας ωρίμανσης, την κοινωνικοποίηση, την αλληλεπίδραση, την καλλιέργεια της ενσυναίσθησης.

Από αυτή τη χρονιά που μόλις ξεκινά ευελπιστούμε η κοινωνικοποίησή σας να συνεχιστεί απρόσκοπτα, καθώς «η ουσιαστική παιδεία ηρεμεί την ψυχή, αφαιρώντας της το θηριώδες και το άγνωμον», σύμφωνα με την άποψη του φιλοσόφου Θεόφραστου.

Είστε νέα παιδιά. Και είστε εσείς που κρατάτε στα χέρια σας το μέλλον κάθε τόπου. Φροντίστε με τη γνώση και την ωριμότητά σας  που είμαι σίγουρος ότι διαθέτετε να το ζωγραφίσετε με τα πιο φωτεινά χρώματα. «Έχετε το πινέλο, έχετε τα χρώματα, ζωγραφίστε τον παράδεισο και μπείτε μέσα», όπως μας προτρέπει ο  Καζαντζάκης.

Κλείνοντας, θα ήθελα να καλωσορίσω και τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς, να τους ευχηθώ ολόψυχα ήρεμη και δημιουργική χρονιά και να τους διαβεβαιώσω  ότι και εγώ και οι συνεργάτες μου της Δ.Δ.Ε.  θα είμαστε δίπλα τους σε αυτή την κοινή πορεία για την εξέλιξη και τη βελτίωση της εκπαιδευτικής διαδικασίας. Γνωρίζω τις δυσκολίες που υπάρχουν, αναγνωρίζω και τα άγχη σας μπροστά στις νέες προκλήσεις, αλλά να μην ξεχνάτε ότι θα συνεργαζόμαστε για την αντιμετώπιση και την εξομάλυνση οποιοδήποτε δυσκολιών. Είμαι πάντα παρών να σας ακούσω, να σας προτείνω λύσεις, να εξομαλύνω αγκυλώσεις.

Σας καλωσορίζω λοιπόν  όλες και όλους με πολλή χαρά. Καλωσορίζω  ιδιαίτερα τα πρωτάκια του Γυμνασίου που εισέρχονται σε έναν καινούργιο μεν εκπαιδευτικό περιβάλλον, αλλά πάντα οικείο. Εύχομαι τα καλύτερα, τα ομορφότερα, τα ουσιαστικότερα. Πιο ψηλά! Πιο δυνατά! Πιο μακριά!

Καλή δύναμη σε σας και την οικογένειά σας

Να μαθαίνετε, να εξελίσσεστε, να ζείτε.

Σας ευχαριστώ για την προσοχή και την υπομονής σας.