Υποδοχή του Γυμνασίου Πάτμου από το 4ο Γυμνάσιο Καρδίτσας

Τη Δευτέρα 22 Απριλίου 2024, σε μια εκδήλωση του 4ου Γυμνασίου Καρδίτσας παρευρέθηκαν ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, κ. Ζαχαρής και η Υπεύθυνη Εκπαιδευτικών Θεμάτων, κ. Σιατήρα, προκειμένου να υποδεχτούν από κοινού με τον Διευθυντή της Σχολικής Μονάδας, κ. Πετεινάρα, το Γυμνάσιο Πάτμου που φιλοξενείται στην πόλη μας.
Το 4ο Γυμνάσιο διεξήγαγε μαζί με το Γυμνάσιο Πάτμου ένα εθνικό eTwinning έργο με θέμα «Έλα να σου μιλήσω για τον τόπο μου». Οι μαθητές /τριες δύο σχολείων, αφενός ενός σχολείου του θεσσαλικού κάμπου και αφετέρου ενός νησιού, γνωρίστηκαν, παρουσίασαν ήθη και έθιμά τους και συνειδητοποίησαν μεταξύ άλλων πως ο τόπος που ζούμε διαμορφώνει την κουλτούρα μας. Η συγκεκριμένη συνεργασία ολοκληρώθηκε με επίσκεψη του Γυμνασίου Πάτμου στο 4ο Γυμνάσιο που οργανώθηκε μια τελετή υποδοχής, εστιασμένη στον τόπο μας, με παραδοσιακούς χορούς και εδέσματα.
Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης χαιρετίζει τέτοιες πρωτοβουλίες εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών που ενισχύουν την υλοποίηση εκπαιδευτικών προγραμμάτων, τη συνεργασία μεταξύ σχολείων, καθώς και την προβολή του πολιτισμού μας. Επιπλέον, παραμένει πάντα αρωγός σε δράσεις που ενισχύουν μία κουλτούρα εξωστρέφειας, ορμώμενη μάλιστα από την παράδοση του τόπου μας.

1185e5d8 3386 44aa 9168 a9f59d710ddc