news blog logo
news menu leftnews menu right
Εκδηλώσεις-Γιορτές
Πρόσκληση σε θεατρική εκδήλωση του Γυμνασίου Σοφάδων
Δευτέρα, 12 Μάιος 2014 13:02

Πρόσκληση σε μαθητική θεατρική παράσταση του Γυμνασίου Σοφάδων την Πέμπτη 15 Μαϊου

Εκδήλωση του 2ου ΓΕΛ για τον εθισμό στο Διαδίκτυο.
Παρασκευή, 22 Νοέμβριος 2013 12:11

«Εθισμός στο Διαδίκτυο. Τι Οφείλουμε να Γνωρίζουμε Μαθητές, Γονείς, Εκπαιδευτικοί».

Προσκεκλημένος Ομιλητής είναι ο κ. Σιώμος Κωνσταντίνος, Ψυχίατρος παιδιών και εφήβων,
Πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας Μελέτης της Διαταραχής Εθισμού στο Διαδίκτυο.
Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας
και τη Σχολική Σύμβουλο Παιδαγωγικής Ευθύνης του Σχολείου την Παρασκευή 29/11/2013 και ώρα 10 πμ στο
Δημοτικό Κινηματοθέατρο Καρδίτσας.
Για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του 2ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας Ο Διευθυντής Γεώργιος Λίτσιος

εθισμος

Εκδήλωση του ΕΠΑΛ Παλαμά για τον Καβάφη
Τετάρτη, 20 Μάρτιος 2013 09:29

Την Τρίτη 5 Μαρτίου 2013, το ΕΠΑΛ Παλαμά πραγματοποίησε εκδήλωση για το "Έτος 2013 Κ. Καβάφη".
Κάντε κλικ στους παρακάτω συνδέσμους για να διαβάσετε το δελτίο τύπου του σχολείου και να δείτε φωτογραφίες από την εκδήλωση

Δελτίο τύπου     Φωτογραφία 1    Φωτογραφία 2    Φωτογραφία 3

90 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ
Τετάρτη, 30 Ιανουάριος 2013 14:13

«Μια πατρίδα όπως κι αν την ονομάσει κανείς ?αλύτρωτη, χαμένη, αλησμόνητη- ζει πάντοτε στα απαραβίαστα πνευματικά σύνορα της εθνικής μας συνείδησης.»

Απόσπασμα από την ομιλία που εκφώνησε ο Καρατάσιος Νικόλαος, Θεολόγος και Υπ/ντής του 3ου ΓΕΛ Καρίτσας, στην εκδήλωση για τα 90 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή, που πραγματοποίησε το 3ο Γυμνάσιο Καρδίτσας.

Για τη μελέτη - εργασία φιλολόγων εκπαιδευτικών του 3ου Γυμνασίου, όπως αυτή δημοσιεύτηκε στον τοπικό τύπο, πατήστε   εδώ.

Για το δελτίο τύπου, πατήστε   εδώ .

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για Σχολική Εκδρομή του Γυμνασίου Μουζακίου
Δευτέρα, 28 Ιανουάριος 2013 13:47

Διήμερη εκδρομή του Γυμνασίου Μουζακίου

Συγχαρητήρια επιστολή στο 3ο Γυμνάσιο Καρδίτσας
Παρασκευή, 25 Ιανουάριος 2013 13:14

Ως Δ/νση Β/θμιας Εκπ/σης Καρδίτσας και προσωπικά ως Διευθυντής αυτής, γνωρίζοντας ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση τα πολλά λόγια περισσεύουν, σας εκφράζουμε τα πιο θερμά και ειλικρινή μας συγχαρητήρια για την υπέροχη και πρωτοποριακή εκδήλωσή σας με θέμα τα 90 χρόνια από την καταστροφή της Σμύρνης και τον ξεριζωμό του μικρασιατικού μας ελληνισμού. Ένα εκ βαθέων «ευχαριστώ» γα τις μοναδικές στιγμές που μας χαρίσατε, ανασύροντας στη μνήμη μας εικόνες από τη ζωή και την αίγλη των «χαμένων πατρίδων».

Θα θέλαμε επίσης να συγχαρούμε έναν-έναν χωριστά όλους τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς του 3ου Γ/σίου Καρδίτσας, τη διευθύντρια του σχολείου, τους μουσικούς, το χορευτικό συγκρότημα, το σύλλογο γονέων και κηδεμόνων, μα πάνω απ΄όλα τα ίδια τα παιδιά, τους μαθητές μας, όχι μόνο για την αξιέπαινη αυτή πρωτοβουλία, αλλά και τη μοναδικά εκτελεσμένη υλοποίησή της. Όλοι σας με ένα τρόπο μοναδικό καταφέρατε να μας μαγέψετε με τα υπέροχα τραγούδια, να μας ταξιδέψετε με τη μοναδική μουσική, να μας διασκεδάσετε με τους ξεχωριστούς χορούς, να μας διαφωτίσετε φέρνοντας στο φως άγνωστες πτυχές της νεότερης ιστορίας του έθνους μας και φυσικά να ικανοποιήσετε τη γεύση μας με τις πλούσιες γεύσεις της σμυρναίικης και μικρασιατικής κουζίνας.

Με την ευχή και την ελπίδα να επαναληφθούν και στο μέλλον τέτοιες εκδηλώσεις, οι οποίες αποδεικνύουν περίτρανα πως αρκεί μια μικρή σπίθα για να φουντώσει η φλόγα και το πάθος της δημιουργίας.

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ Δ.Ε ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

ΘΩΜΑΣ ΚΑΡΑΝΙΚΑΣ

Επίσημος Αγιασμός
Παρασκευή, 07 Σεπτέμβριος 2012 13:47

Από τη Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης Καρδίτσας ανακοινώνεται πως με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς
2012-2013, ο καθιερωμένος επίσημος αγιασμός θα πραγματοποιηθεί στον αύλειο χώρο του
2ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας, τέρμα Τρικάλων την Τρίτη, 11-09-2012 και ώρα 9:00π.μ.
Με την ευκαιρία αυτή η Δ/νση Δ/θμιας Εκπ/σης και προσωπικά ο Δ/ντής, κ. Θωμάς Καρανίκας εύχονται σε όλους,
μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς
«Καλή σχολική Χρονιά, καλή δύναμη σε όλη την εκπαιδευτική κοινότητα με υγεία και δημιουργικότητα.
Είναι γεγονός ότι διανύουμε περίοδο δυσκολιών και απαιτήσεων.
Βρισκόμαστε σε μια κρίσιμη καμπή που θα καθορίσει τη ζωή και το μέλλον το δικό μας και πολύ περισσότερο των
παιδιών μας.
Αλλά είναι και μια πρόκληση για όλους, μια ευκαιρία να καταδείξουμε το ήθος,
το χαρακτήρα, την παιδεία μας, αλλά και το μεγαλείο της ψυχικής μας δύναμης».

Τρίτη
Νοεμβρίου
Ιωάννου ελεήμονος, Νείλου οσίου, Σάββα και Νικολάου νεομαρτ.

misthodosia2

praxeis_pisde

moria

1) "Ανέβασμα"  Sites στο Σχολικό Δίκτυο με FTP