ΠΡΑΞΗ 27η 24-09-2018

DYSPRAXIATHECA – Ευρωπαϊκή Ψηφιακή Βιβλιοθήκη για την Δυσπρακτική Εκπαίδευση

Με προσκεκλημένους ομιλητές τον Αντιπρόεδρο του Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής, Παύλο Χαραμή και τον Πρόεδρο της Ελληνικής Εταιρείας Μελέτης της Διαταραχής Εθισμού στο Διαδίκτυο, Κώστα Σιώμο, θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 27-9-2018 και ώρα 12:00 στο ξενοδοχείο “ΚΙΕΡΙΟΝ”. Η ημερίδα διοργανώνεται από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης με θέμα τα αποτελέσματα του προγράμματος “DYSPRAXIATHECA – Ευρωπαϊκή Ψηφιακή Βιβλιοθήκη για την Δυσπρακτική Εκπαίδευση”.

Ο Παύλος Χαραμής είναι πτυχιούχος Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών με μεταπτυχιακές σπουδές στο Πάντειο και στο Ανοικτό Πανεπιστήμιο. Από το 1982 εργάζεται στη δημόσια Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Έχει διδάξει στη ΣΕΛΕΤΕ και στην επιμόρφωση εκπαιδευτικών, είναι πρόεδρος του Κέντρου Μελετών και Τεκμηρίωσης της ΟΛΜΕ, ενώ τώρα υπηρετεί από τη θέση του Αντιπροέδρου του ΙΕΠ.

Διετέλεσε μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου της Πανελλήνιας Ένωσης Φιλολόγων και της Α΄ ΕΛΜΕ Αθήνας. Συνεργάστηκε συχνά με τη UNICEF και την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες καθώς και με μεταναστευτικές οργανώσεις και φορείς. Έχει αναπτύξει πολύμορφη συγγραφική, ερευνητική και διδακτική δραστηριότητα κυρίως σε εκπαιδευτικά θέματα.

Στα επιστημονικά του ενδιαφέροντα περιλαμβάνονται, μεταξύ άλλων, η Συγκριτική Εκπαίδευση, η Κοινωνιολογία της Εκπαίδευσης με έμφαση στις κοινωνικές και μορφωτικές ανισότητες και στον κοινωνικό αποκλεισμό, ζητήματα φύλου, η εκπαιδευτική πολιτική, η διαπολιτισμική εκπαίδευση, η τεχνική και επαγγελματική εκπαίδευση και οι τεχνολογίες πληροφορικής και επικοινωνίας.

Ο Κωνσταντίνος Σιώμος είναι ψυχίατρος παιδιών και εφήβων και διδάκτορας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας. Κατέχει μεγάλη εμπειρία στη διάγνωση και θεραπεία της Διαταραχής Εθισμού στο Διαδίκτυο, καθώς ανέλαβε τη διαχείριση πολυάριθμων κλινικών περιπτώσεων εθισμένων εφήβων. Το Μάρτιο του 2008 και τον Ιούλιο του 2011 κλήθηκε, μετά από τιμητική πρόσκληση της Μόνιμης Επιτροπής Έρευνας και Τεχνολογίας και της Μόνιμης Επιτροπής Ισότητας, Νεολαίας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων της Βουλής αντίστοιχα, να συμμετάσχει ως εξειδικευμένος επιστήμονας στις εργασίες της, καταθέτοντας τα στοιχεία των ερευνών του για τον εθισμό των εφήβων στο Διαδίκτυο. Κλήθηκε επίσης να καταθέσει προτάσεις για το σχεδιασμό μιας εθνικής πολιτικής για την πρόληψη των κινδύνων των νέων τεχνολογιών στα άτομα νεαρής ηλικίας. Επιπλέον, είναι αξιολογητής επιστημονικών ερευνών σχετικών με τις παθολογικές διαδικτυακές συμπεριφορές στα διεθνή επιστημονικά περιοδικά "Cyberpsychology and Behaviour", "Child Psychiatry and Human Development", "Environmental Research and Public Health" και "Yonsei Medical Journal". Έχει διατελέσει αξιολογητής επιστημονικών προτάσεων για χρηματοδότηση στο πεδίο της Διαταραχής Εθισμού στο Διαδίκτυο. Είναι ιδρυτικό μέλος και πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας Μελέτης της Διαταραχής Εθισμού στο Διαδίκτυο με έδρα τη Λάρισα (www.hasiad.gr). Ζει και εργάζεται ως ψυχίατρος παιδιών και εφήβων στην πόλη της Λάρισας.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2018-19 ΜΟΥΣΙΚΟY ΣΧΟΛΕΙΟY ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Οι αιτήσεις των ενδιαφερομένων θα κατατίθενται στο Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας μέχρι Πέμπτη 20 Σεπτεμβρίου 2018.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

Εκλογές αιρετών εκπροσώπων των εκπαιδευτικών στα Υπηρεσιακά Συμβούλια Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης

Παρατείνεται η προθεσμία υποβολής υποψηφιοτήτων για την ανάδειξη αιρετών εκπροσώπων στα Υπηρεσιακά Συμβούλια Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, εκ μέρους συνδυασμών υποψηφίων ή μεμονωμένων υποψηφίων μέχρι και την Πέμπτη 27-9-2018.

ΜΗΝΥΜΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ

ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΜΙΧΑΛΗ ΠΑΠΑΝΟΥΣΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς η σκέψη μας είναι φυσικά με τους μαθητές και τις μαθήτριές μας, που καλούνται να πραγματοποιήσουν ένα ακόμη ουσιαστικό βήμα στη ζωή τους. Ευχόμαστε από καρδιάς, να μπορέσουν να αδράξουν τις πολύτιμες ευκαιρίες που δίνει η σχολική ζωή, για τη γνώση που οδηγεί στην αυτογνωσία, στην κατανόηση του άλλου, στην αλληλεγγύη και στις προϋποθέσεις για μια καλύτερη ζωή.

Στους γονείς ευχόμαστε δύναμη για να συνεχίζουν να αποτελούν το στήριγμα εκείνο που θα παρέχει στα παιδιά μας το ασφαλές περιβάλλον στο οποίο θα καλλιεργήσουν την αξία της γνώσης.

Στους εκπαιδευτικούς μας ευχόμαστε να είναι εκείνο το σημείο αναφοράς που θα ανακαλούν οι μαθητές και οι μαθήτριές μας, για την όρεξη, τη μεθοδικότητα και την υπευθυνότητα, στοιχεία που χαρακτηρίζουν το λειτούργημα του δασκάλου, πάντα έχοντας στο νου πως “το να διδάσκεις είναι να μαθαίνεις δυο φορές” (Joseph Joubert).

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

Αγιασμός Σχολείων για το σχ. έτος 2018-19

Ο επίσημος αγιασμός της Δ.Δ.Ε. Καρδίτσας για το σχολικό έτος 2018-2019 θα πραγματοποιηθεί στο 1ο Γυμνάσιο Καρδίτσας και ώρα 9:30 π.μ.

Για την ώρα του αγιασμού των σχολείων, πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο.

Αγιασμός Σχολείων

Επίδειξη γραπτών δοκιμίων Πανελλαδικών Εξετάσεων

H υποβολή αιτήσεων από τους υποψήφιους που συμμετείχαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του έτους 2018 και επιθυμούν να λάβουν γνώση των γραπτών τους δοκιμίων, θα πραγματοποιείται αποκλειστικά από 3 έως 28 Σεπτεμβρίου 2018.

Εγκύκλιος

Εγκύκλιος για την Υποβολή Μηχανογραφικού υποψηφίων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις έτους 2018

Η υποβολή θα γίνει ηλεκτρονικά και θα ξεκινήσει τη Δευτέρα 3 Σεπτεμβρίου. Το σύστημα θα παραμείνει ανοιχτό μέχρι και τη Δευτέρα 10 Σεπτεμβρίου 2018 οπου είναι και η καταληκτική ημερομηνία υποβολής.

Εγκύκλιος

Πρόγραμμα και Εξεταστικά κέντρα για τις Επαναληπτικές Πανελλαδικές εξετάσεις ΓΕΛ και ΕΠΑΛ έτους 2018

Πρόσκληση υποψήφιων εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης δήλωσης περιοχών προτίμησης για πρόσληψη ως αναπληρωτών ή/και ωρομισθίων το σχολικό έτος 2018-2019

Οι δηλώσεις περιοχών προτίμησης υποβάλλονται από την Παρασκευή 24 έως και την Πέμπτη 30 Αυγούστου 2018.

Πρόσκληση

Σελίδες