Οδηγίες για τους υποψηφίους των Πανελλαδικών Εξετάσεων

Οδηγίες προς τους υποψηφίους των Πανελλαδικών Εξετάσεων εξέδωσε το ΥπΠΕΘ.

Οδηγίες

Εξεταστικά Κέντρα ΚΠγ περιόδου Ιουνίου 2016

Ανακοινώθηκαν τα εξεταστικά κέντρα και η κατανομή των υποψηφίων σ' αυτά για τις εξετάσεις του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας περιόδου Ιουνίου 2016.

Κέντρα

Πρόσκληση συμμετοχής σε Σεμινάριο με θέμα Τρόφιμα και Υγεία

Σεμινάριο Αγωγής Υγείας με θέμα : «Τρόφιμα και Υγεία»

Υποβολή αιτήσεων μέχρι 13/5/2016

Πρόσκληση

Αίτηση

Προσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για θέσεις διευθυντών ΣΔΕ και ΔΙΕΚ

Αρχίζει η ηλεκτρονική υποβολή των αιτήσεων για τις θέσεις διευθυντών ΣΔΕ και ΔΙΕΚ.

Εγκύκλιος ΣΔΕ

Εγκύκλιος ΔΙΕΚ

Tags:

Διάκριση μαθήτριας στον «4ο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Εφηβικού Διηγήματος και Ποίησης “Γρηγόρης Πεντζίκης"»

Η ΔΔΕ Καρδίτσας συγχαίρει τη μαθήτρια Μαρία Σταματία Μπούκη της Β τάξης του 4ου Γενικού Λυκείου Καρδίτσας, πήρε το 1ο βραβείο στην κατηγορία Λυκείου για το ποίημα της «Έννοιες».

Δείτε τα αποτελέσματα εδώ.

Διάκριση μαθητών του Γυμνασίου Σοφάδων σε Αγώνες Λόγου

Την Παρασκευή, το Σάββατο και την Κυριακή, 8, 9 και 10 Απριλίου 2016, η ομάδα επιχειρηματολογίας του 1ου Γυμνασίου Σοφάδων έλαβε μέρος στους β’ Αγώνες Λόγου που διεξήχθησαν στο κολλέγιο Ανατόλια Θεσσαλονίκης, στους οποίους συμμετείχαν μαθητές και μαθήτριες από δημόσια και ιδιωτικά σχολεία όλης της χώρας. Στους αγώνες συμμετείχαν 12 μαθητές της δευτέρας και τρίτης τάξης του σχολείου μας, οι οποίοι σημείωσαν εξαιρετική επιτυχία, καθώς μία ομάδα μας (Δασκαλοπούλου Ιφιγένεια, Κατσή Ηλιάνα, Σταμούλης Ιωάννης) πήρε την τρίτη θέση στο αγώνισμα των Διττών Λόγων, ενώ και οι υπόλοιποι έλαβαν σημαντικές θέσεις στην τελική κατάταξη των αγώνων (Δουλαδίρη Χριστίνα, Ευαγγελοπούλου Χριστίνα, Τσουκνίδα Βασιλική, Σακελλαροπούλου Ειρήνη, Γλυκοπούλου Αναστασία, Κατσή Χριστιάνα, Τσαχματιώτη Μαίρη, Ντογιάκας Μάριος). Στην ομάδα συμμετείχε και η μαθήτρια Τσιώκου Μαρία.

Αιτήσεις παραίτησης λόγω συνταξιοδότησης

Επιμορφωτικό Σεμινάριο για ΠΕ13, ΠΕ10, ΠΕ09

Σας γνωρίζουμε ότι στις  21/4/2016 ημέρα Πέμπτη και ώρα 12:00 στο 1ο Λύκειο Καρδίτσας θα  πραγματοποιηθεί  για  τους Eκπαιδευτικούς κλάδου ΠΕ13 και συναφών ειδικοτήτων (ΠΕ10, ΠΕ09) των Σχολικών Μονάδων Καρδίτσας Επιμορφωτικό Σεμινάριο με θέμα: «H αξιοποίηση των ΤΠΕ στη διδακτική ενότητα  Από την αγροτική κοινωνία στην κοινωνία της πληροφορίας και της γνώσης» στο μάθημα της Πολιτικής Παιδείας της Α’ τάξης.
Η μετακίνηση των εκπαιδευτικών θα γίνει χωρίς επιβάρυνση για το δημόσιο.
Οι συμμετέχοντες, παρακαλούνται να δηλώσουν το ενδιαφέρον τους μέχρι 19/4 στην ηλεκτρονική διεύθυνση : http://goo.gl/forms/66BzPiKrsH

Εκδήλωση για τον Κωνσταντίνο Καραθεοδωρή

afisaKar

Το παράρτημά Καρδίτσας της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, διοργανώνει εκδήλωση με θέμα: "Η ζωή και το έργο του Κωνσταντίνου Καραθεοδωρή" την Κυριακή 17/4/2016, 11:00, στο Δημοτικό Κινηματοθέατρο Καρδίτσας.

Ομιλητές :

ΝΙΚΟΣ ΛΥΓΕΡΟΣ, Επιστημονικό Σύμβουλος Μουσείου Καραθεοδωρή, Μαθηματικός, Ερευνητής Πανεπιστημίου Λυών (www.lygeros.org)

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΛΙΠΟΡΔΕΖΗΣ, Διευθυντής Μουσείου Καραθεοδωρή, Μαθηματικός - Συγγραφέας (www.karatheodori.gr)

9η Εκδήλωση για τις Φυσικές Επιστήμες

Για 9η συνεχή χρονιά το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών (ΕΚΦΕ) Καρδίτσας, διοργανώνει εκδήλωση για τις Φυσικές Επιστήμες. Η εκδήλωση γίνεται σε συνεργασία με τους Σχολικούς Συμβούλους καθώς και τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας.

Η εκδήλωση φέτος είναι αφιερωμένη στον Αϊνστάιν και τη βαρύτητα, στον Αριστοτέλη, καθώς και στη διατροφική αξία των οσπρίων. Η επιλογή έγινε μετά από συναντήσεις του ΕΚΦΕ Καρδίτσας με Σχολικούς Συμβούλους και εκπαιδευτικούς του Ν. Καρδίτσας σταθμίζοντας τα παρακάτω γεγονότα. Tα Ηνωμένα Έθνη έχουν κηρύξει το 2016 παγκόσμιο έτος οσπρίων. Η UNESCO έχει κηρύξει το 2016 έτος Αριστοτέλη, με αφορμή τα 2400 χρόνια από τη γέννησή του. Στις αρχές του 2016 ανακαλύφθηκε πειραματικά η ύπαρξη βαρυτικών κυμάτων, που επιβεβαίωσε τη θεωρία της σχετικότητας του Αϊνστάιν 100 χρόνια μετά τη διατύπωσή της.

Στην εκδήλωση μαθητές και εκπαιδευτικοί παρουσιάζουν εργασίες τους που σχετίζονται με τις Φυσικές Επιστήμες, δηλαδή πειράματα, αφίσες, κατασκευές, κ.ά.

Συμμετέχουν 49 σχολεία του Ν. Καρδίτσας, Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια και 2 εκπαιδευτικοί φορείς.

Παράλληλα διοργανώνεται εργαστήριο για εκπαιδευτικούς με θέμα: «Προσδιορισμός βαρέων μετάλλων σε πόσιμο νερό και τρόφιμα», στο Τμήμα Τεχνολογίας Τροφίμων του ΤΕΙ Θεσσαλίας από τους Αθανάσιο Μανούρα, Αναπληρωτή Καθηγητή και Κωνσταντίνο Κατσούλη, Επιστημονικό Συνεργάτη του Τμήματος.

Tags:

Πρόσκληση ενδιαφέροντος εκπαιδευτικών για απόσπαση στο εξωτερικό για το σχ. έτος 2016-2017

Σελίδες

Εγγραφή στο Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Καρδίτσας RSS