Προκήρυξη εξετάσεων για τη λήψη του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας περιόδου Νοεμβρίου 2016

Επιμορφωτική συνάντηση μαθηματικών Γυμνασίων

Πρόσκληση συνάντησης του κ. Ντρίζου την Τρίτη 27/9/2016 στις 12:00 στο 3ο Γυμνάσιο Καρδίτσας, για τους μαθηματικούς που διδάσκουν στα Γυμνάσια.

Πρόσκληση

Υποβολή ενστάσεων επί των αποσπάσεων

Δίνεται η δυνατότητα υποβολής στο ΟΠΣΥΔ έως και την Τρίτη, 20 Σεπτεμβρίου ενστάσεων αιτήσεων απόσπασης, ανακλήσεων απόσπασης και νέων αιτήσεων απόσπασης και επανεξετάσεων αιτήσεων απόσπασης.

Εγκύκλιος

Οδηγίες μαθημάτων 2016-17

Επιμορφωτική συνάντηση μαθηματικών ΓΕΛ

Πρόσκληση συνάντησης του κ. Ντρίζου την Τρίτη 20/9/2016 στις 12:00 στο Μουσικό σχολείο Καρδίτσας, για τους μαθηματικούς που διδάσκουν στα Γενικά Λύκεια.

Πρόσκληση

Ο ΔΙΕΘΥΝΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ

Η σχολική χρονιά που ξεκινά σήμερα, μας βρίσκει όλους με όνειρα κι ελπίδες, όχι μόνο για τα γεμάτα από προσδοκίες παιδιά μας, αλλά για όλο τον εκπαιδευτικό κόσμο. Η ποιότητα της παιδείας μας είναι αυτή, που υπόσχεται ενδυνάμωση για τους μαθητές και μαθήτριες, ενεργή συμμετοχή και εμπλουτισμό της προσωπικής εμπειρίας για τους εκπαιδευτικούς, αυτογνωσία και κοινωνικά δικαιότερη κοινωνία.

Σήμερα που τα σχολεία ανοίγουν με σημαντικά λιγότερες ελλείψεις, με τα βιβλία και τους εκπαιδευτικούς στη θέση τους, η σκέψη μας περιλαμβάνει όλες τις συνιστώσες του εκπαιδευτικού κόσμου.

Η σκέψη μας περιλαμβάνει την απορία των παιδιών μας για τη χαρά της γνώσης, με την ελπίδα να βιώσουν ένα εκπαιδευτικό σύστημα ελκυστικό, απαλλαγμένο από καταναγκασμούς και φόβητρα.

Περιλαμβάνει την αγωνία των γονιών για ένα μέλλον που θα ικανοποιεί και θα αναδεικνύει τις γνώσεις και δεξιότητες των παιδιών τους, με την ελπίδα να ζήσουν σε έναν κόσμο δικαιότερο και ασφαλέστερο.

Περιλαμβάνει την αναζήτηση των εκπαιδευτικών για ένα σχολείο που δεν θα “μεταλαμπαδεύει” απλώς τη γνώση, με την ελπίδα να καλλιεργεί τις ικανότητες εκείνες των παιδιών μας, ώστε να οικοδομήσουν σε στέρεα θεμέλια, τις γνώσεις και τις αξίες για περισσότερη ελευθερία και δικαιοσύνη.
Περιλαμβάνει ακόμη και τα παιδιά εκείνα, που σήμερα, χωρίς τη θέλησή τους, δεν παρευρίσκονται σε κανένα σχολείο, άτυχα θύματα ανόητων πολιτικών παιχνιδιών, με την ελπίδα να κρατήσουν τις μνήμες του τόπου τους στις νέες τους πατρίδες.

Πιστεύουμε άλλωστε πως “η εκπαίδευση είναι ένα λειτούργημα βαθειά ριζωμένο στην αναζήτηση και στην ελπίδα” (Bell Hooks).

Εύχομαι ολόψυχα μια καλή σχολική χρονιά!!!

Μιχάλης Παπανούσκας
Διευθυντής Εκπαίδευσης

Υπενθύμιση υποβολής ηλεκτρονικού μηχανογραφικού δελτίου υποψηφίων που πάσχουν από σοβαρές παθήσεις για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση έτους 2016 σε ποσοστό 5% επιπλέον των θέσεων εισακτέων.

Τοποθετήσεις Εκπαιδευτικών

Αποτελέσματα Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας

Δείτε εδώ τα αποτελέσματα των εξετάσεων Ιουνίου 2016

Οι υποψήφιοι μπορούν να έχουν πρόσβαση με τη χρήση του κωδικού τους, που αναγράφεται στη καρτέλα υποψηφίου καθώς και τους τέσσερις αρχικούς χαρακτήρες των ονομαστικών τους στοιχείων (Επώνυμο, Όνομα, Όνομα πατρός, Όνομα μητρός)