Προκήρυξη για την πλήρωση της κενούμενης θέσης Προϊσταμένου/ης Τμήματος Ε΄ Εκπαιδευτικών Θεμάτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Καρδίτσας

Η υποβολή αιτίσεων, που θα συνοδεύονται από τα αναγκαία δικαιολογητικά,  αρχίζει την Παρασκευή 12/10/2018 έως και την Τρίτη 23/10/2018.

ΠΡΟΚΥΡΗΞΗ

ΑΙΤΗΣΗ

Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος για πλήρωση θέσεων Υποδιευθυντών Σχολικών Μονάδων

ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΓΙΑ ΑΙΡΕΤΑ ΜΕΛΗ ΤΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΩΝ ΣΥΜΒΟΥΛΙΩΝ ΣΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΗΣ 7/11/2018

ΠΡΑΞΗ 29η 04-10-2018

Προκήρυξη εξετάσεων για τη λήψη του Κρατικού Πιστοποιητικού Γλωσσομάθειας περιόδου Νοεμβρίου 2018

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2018-19 ΜΟΥΣΙΚΟY ΣΧΟΛΕΙΟY ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Οι αιτήσεις των ενδιαφερομένων θα κατατίθενται στο Μουσικό Σχολείο Καρδίτσας μέχρι Πέμπτη 20 Σεπτεμβρίου 2018.

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

Εκλογές αιρετών εκπροσώπων των εκπαιδευτικών στα Υπηρεσιακά Συμβούλια Α/θμιας & Β/θμιας Εκπ/σης

Παρατείνεται η προθεσμία υποβολής υποψηφιοτήτων για την ανάδειξη αιρετών εκπροσώπων στα Υπηρεσιακά Συμβούλια Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, εκ μέρους συνδυασμών υποψηφίων ή μεμονωμένων υποψηφίων μέχρι και την Πέμπτη 27-9-2018.

ΜΗΝΥΜΑ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ

ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΜΙΧΑΛΗ ΠΑΠΑΝΟΥΣΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ

Με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς η σκέψη μας είναι φυσικά με τους μαθητές και τις μαθήτριές μας, που καλούνται να πραγματοποιήσουν ένα ακόμη ουσιαστικό βήμα στη ζωή τους. Ευχόμαστε από καρδιάς, να μπορέσουν να αδράξουν τις πολύτιμες ευκαιρίες που δίνει η σχολική ζωή, για τη γνώση που οδηγεί στην αυτογνωσία, στην κατανόηση του άλλου, στην αλληλεγγύη και στις προϋποθέσεις για μια καλύτερη ζωή.

Στους γονείς ευχόμαστε δύναμη για να συνεχίζουν να αποτελούν το στήριγμα εκείνο που θα παρέχει στα παιδιά μας το ασφαλές περιβάλλον στο οποίο θα καλλιεργήσουν την αξία της γνώσης.

Στους εκπαιδευτικούς μας ευχόμαστε να είναι εκείνο το σημείο αναφοράς που θα ανακαλούν οι μαθητές και οι μαθήτριές μας, για την όρεξη, τη μεθοδικότητα και την υπευθυνότητα, στοιχεία που χαρακτηρίζουν το λειτούργημα του δασκάλου, πάντα έχοντας στο νου πως “το να διδάσκεις είναι να μαθαίνεις δυο φορές” (Joseph Joubert).

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

Αγιασμός Σχολείων για το σχ. έτος 2018-19

Ο επίσημος αγιασμός της Δ.Δ.Ε. Καρδίτσας για το σχολικό έτος 2018-2019 θα πραγματοποιηθεί στο 1ο Γυμνάσιο Καρδίτσας και ώρα 9:30 π.μ.

Για την ώρα του αγιασμού των σχολείων, πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο.

Αγιασμός Σχολείων

Επίδειξη γραπτών δοκιμίων Πανελλαδικών Εξετάσεων

H υποβολή αιτήσεων από τους υποψήφιους που συμμετείχαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του έτους 2018 και επιθυμούν να λάβουν γνώση των γραπτών τους δοκιμίων, θα πραγματοποιείται αποκλειστικά από 3 έως 28 Σεπτεμβρίου 2018.

Εγκύκλιος

Σελίδες