Διάθεση εκπαιδευτικών κλ.ΠΕ05, ΠΕ16.01 και ΠΕ19-20 στην Α/θμια Εκπαίδευση

Καλούνται οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να διατεθούν για την κάλυψη του υποχρεωτικού τους ωραρίου στην Α/θμια Εκπαίδευση να υποβάλουν αίτηση στη Γραμματεία του ΠΥΣΔΕ έως και 21-09-2017.

Πρόσκληση

Υλοποίηση προγράμματος Erasmus+ από τη Διεύθυνση Δ.Ε. Καρδίτσας

Η ΔΔΕ Καρδίτσας στα πλαίσια της υλοποίησης του ευρωπαϊκού σχεδίου Erasmus+ KA201 (development of innovation)με τίτλο "Dyspraxiatheca - European Digital Library for Dyspraxic Education", ενημερώνει την εκπαιδευτική κοινότητα για τους στόχους του σχεδίου, την ανάπτυξη του υλικού για την υποστήριξη παιδιών που εμφανίζουν την συγκεκριμένη αναπτυξιακή διαταραχή και τους καλεί να συμβάλλουν είτε διαχέοντας τις δραστηριότητες και τη θεματική του σχεδίου, ακολουθώντας μας στις σελίδες κοινωνικής δικτύωσης που έχουν αναπτυχθεί για το σχέδιο, είτε προτείνοντας καλές πρακτικές οι οποίες θα μπορούσαν να ενσωματωθούν κατά τη διάρκεια υλοποίησης του σχεδίου.

Dyspraxiatheca

Ο ΔΙΕΘΥΝΤΗΣ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ

Η σχολική χρονιά που ξεκινά σήμερα μας γεμίζει με ελπίδες και προσδοκίες. Ελπίδες για μια καλύτερη παιδεία, που θα γεμίζει τους μαθητές και εκπαιδευτικούς με τη χαρά της δημιουργίας,  θα καθιστά το σχολείο ανοιχτό στην κοινωνία, θα διαμορφώνει αυριανούς πολίτες με κρίση, βασισμένη στις αρχές της κοινωνικής δικαιοσύνης, της αλληλεγγύης, της συνεργασίας.
Προσδοκίες για ένα σχολείο που θα φωτίζει χωρίς να καίει, θα οικοδομεί χωρίς να ισοπεδώνει, θα ανοίγει νέους δρόμους χωρίς να φοβίζει. Σχολείο που θα αναδεικνύει τις δεξιότητες των παιδιών μας, που θα είναι έτοιμο να αφουγκρασθεί τις νέες ανάγκες και προκλήσεις, που θα απολαμβάνει της εμπιστοσύνης των γονιών.
Εύχομαι από καρδιάς, μια χαρούμενη χρονιά για τους μαθητές μας, έμπνευση στους άξιους εκπαιδευτικούς μας, και δύναμη στους γονείς για την πολύπλευρη στήριξη των παιδιών μας.

Καλή σχολική χρονιά!!!
Ο Διευθυντής Εκπαίδευσης Καρδίτσας
Μιχάλης Παπανούσκας

Επίσημος Αγιασμός για την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2017-2018

Ο επίσημος αγιασμός της Δ/θμιας  Εκπ/σης  Περιφερειακής  Ενότητας  Καρδίτσας για την έναρξη της σχολικής χρονιάς 2017-2018, θα πραγματοποιηθεί στο 5o ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ, στις 11 Σεπτεμβρίου  2017,  ημέρα  Δευτέρα   και  ώρα   10.00΄π.μ.

Πράξη ΠΥΣΔΕ 37η/6-9-2017

Καθορισμός εξεταστέας ύλης για το έτος 2018 για τα μαθήματα που εξετάζονται πανελλαδικά για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

ΠΡΑΞΗ ΠΥΣΔΕ 35η/01-09-2017

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για πλήρωση κενών θέσεων Υποδιευθυντών σχολικών Μονάδων και Ε.Κ. και Υπευθύνων Τομέων Ε.Κ.

Από 1 Σεπτεμβρίου 2017 μέχρι και 4 Σεπτεμβρίου 2017 η υποβολή αιτήσεων για πλήρωση κενών θέσεων Υποδιευθυντών και Υπευθύνων Τομέων. Οι αιτήσεις υποβάλλονται στο Δ/ντή της σχολικής μονάδας ή Ε.Κ. όπου ανήκει οργανικά ο εκπαιδευτικός.

Πρόσκληση _ Ανακοινοποίηση ως προς το 3ο Γυμνάσιο Καρδίτσας

Επίδειξη γραπτών δοκιμίων Πανελλαδικών Εξετάσεων

Από 1-9-2017 μέχρι 29-9-2017 οι αιτήσεις για επίδειξη γραπτών δοκιμίων των Πανελλαδικών Εξετάσεων περιόδου Ιουνίου 2017.

Εγκύκλιος

Πρόσκληση για διάθεση εκπαιδευτικών στο ΕΚΦΕ Καρδίτσας

Όσοι εκπαιδευτικοί κλ. ΠΕ04, ΠΕ12.10 και ΠΕ70 επιθυμούν να αποσπασθούν ολικά ή να διατεθούν μερικά  ως συνεργάτες του Υπευθύνου στο Ε.Κ.Φ.Ε. Καρδίτσας καλούνται να υποβάλλουν αίτηση στη γραμματεία του ΠΥΣΔΕ Δ.Ε.  Καρδίτσας από Τετάρτη 30 Αυγούστου 2017 μέχρι και Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου 2017.

Πρόσκληση

Σελίδες