ΣΥΛΛΥΠΗΤΗΡΙΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΗΣ Δ.Δ.Ε. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥ

Ο θάνατος μας διαπερνά,
μας δένει σ’ ένα στεφάνι, που τ’ αγκάθια του
την κοινή αίσθηση του πόνου μας δίνουν.(Γ. Βαφόπουλος)

Τις στιγμές της έντασης και της ψυχικής ταραχής δεν μπορείς παρά να ξεκινάς με στίχους που έχουν τη δύναμη να σκορπίζουν τα σκοτάδια τους. Γιατί το να πληροφορείται κανείς τον απροσδόκητο χαμό ενός συνεργάτη και φίλου επί χρόνια είναι κάτι δύσκολα διαχειρίσιμο  και επώδυνα αποδεκτό.

Ένας εξαιρετικός συνάδελφος, ένας ξεχωριστός άνθρωπος έφυγε από τη ζωή την Πέμπτη, 10 Νοεμβρίου, και σκόρπισε θλίψη σε όλους όσοι τον γνωρίζαμε και συνεργαζόμασταν μαζί του.

Ο Χρήστος Μόρφος, εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής, Διευθυντής για πολλά χρόνια του Γυμνασίου-Λ.Τ. Μαγούλας, υπηρέτησε την εκπαίδευση πλέον των τριών δεκαετιών με συνέπεια, φιλότιμο και απαράμιλλη αφοσίωση. Ιδιαίτερα αγαπητός στους μαθητές και στους συναδέλφους του, με εύστοχο χιούμορ, ανοιχτούς πνευματικούς ορίζοντες, επικοινωνιακός με τα παιδιά, συνεργάσιμος και με κατανόηση προς τους συναδέλφους που υπηρέτησαν στο σχολείο ευθύνης του, εργαζόταν άοκνα καθόλη τη διάρκεια των υπηρεσιακών του χρόνων και αφήνει το στίγμα του ανεξίτηλο στην καρδιά μας. Από τους πρώτους που υλοποίησαν στην περιοχή μας εκπαιδευτικά προγράμματα, παρέχοντας την ευκαιρία σε μαθητές και εκπαιδευτικούς που συμμετείχαν σε αυτά να αποκτήσουν πολύτιμες εμπειρίες, αξιοποιώντας κάθε ψυχογνωστικό τους ερέθισμα, αποτελούσε ευγενές παράδειγμα προς μίμηση.

Όλοι εμείς που τον συναντήσαμε, τον γνωρίσαμε και συνεργαστήκαμε μαζί του καλούμαστε να διαχειριστούμε την απώλεια ενός προσφιλούς προσώπου και να κρατήσουμε στη μνήμη και την καρδιά μας τις όμορφες στιγμές μαζί του, έτσι ώστε «ο θάνατος δεν θα ‘χει εξουσία».

Κι επειδή η ζωή είναι ένας κύκλος, κλείνουμε με τον ίδιο τρόπο, κυκλικά, όπως η ζωή και η φύση ορίζουν.

«Ας καθίσουμε τώρα γύρω στο στρογγυλό τούτο τραπέζι,
εσείς που φύγατε και μείνατε για πάντα μαζί μας
κι εμείς που μετατρέψαμε την απουσία σας σε παρουσία»

Καλό σου ταξίδι, αγαπητέ μας Χρήστο. Στη γειτονιά των αγγέλων θα συναντήσεις πολλούς, για να σκορπάς απλόχερα το γέλιο σου, όταν θα συναθροίζεστε στα τραπέζια του ουρανού.

Εκ της Δ.Δ.Ε. Καρδίτσας