Εγκαινιάστηκε η έκθεση "Εύζωνες - Οι φύλακες των αφανών" στη Δημοτική Πινακοθήκη Καρδίτσας

Την Τετάρτη, 26 Οκτωβρίου και ώρα 19:30, πραγματοποιήθηκαν στη Δημοτική Πινακοθήκη Καρδίτσας  τα εγκαίνια της έκθεσης φωτογραφίας “ΕΥΖΩΝΕΣ, Οι φύλακες των αφανών”, η οποία και θα φιλοξενηθεί  στο χώρο της Πινακοθήκης  μέχρι και την ερχόμενη Πέμπτη, 2 Νοεμβρίου.

Η έκθεση διοργανώνεται από την Περιφέρεια Θεσσαλίας-Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας, σε συνεργασία με το Δήμο Καρδίτσας και το Δ.Ο.Π.Α.Κ.  και θα   λειτουργεί καθημερινά από 9.00 έως 14.00 και την αργία της 28 ης Οκτωβρίου από 10.00 έως 14.00.

Στα εγκαίνια της έκθεσης παρευρέθηκαν μεταξύ άλλων εκπρόσωποι της πολιτικής ζωής και των  πολιτειακών θεσμών της ευρύτερης περιοχής,  ενώ τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης εκπροσώπησε ο Διευθυντής, κ. Κωνσταντίνος Ζαχαρής.

Ενθαρρύνουμε τις σχολικές μονάδες ευθύνης μας να επισκεφτούν το χώρο της Δημοτικής Πινακοθήκης και να ξεναγηθούν στην έκθεση, έχοντας μια μοναδική ευκαιρία να προσεγγίσουν κομμάτια της ιστορίας μας και της ψυχής του έθνους μας.

Η ξενάγηση σχολείων θα γίνεται από 11.00-13.00 κατόπιν και συνεννόησης με την Δημοτική Πινακοθήκη.