Οργανικά κενά και πλεονάσματα Δ/θμιας Εκπ/σης Καρδίτσας-Χαρακτηρισμός υπεράριθμων εκπ/κών – ρύθμιση υπεραριθμιών

Το ΠΥΣΔΕ Καρδίτσας με την με αριθ. 6η/24-04-2023 πράξη του κατήρτισε πίνακες οι οποίοι περιέχουν αριθμητικά τα οργανικά κενά και πλεονάσματα (υπεραριθμίες) κατά κλάδο και σχολική μονάδα. Τα οργανικά κενά έχουν αλγεβρικό πρόσημο (-) οι δε υπεραριθμίες  πρόσημο (+).

Προκειμένου το ΠΥΣΔΕ να προχωρήσει στο χαρακτηρισμό υπεραρίθμων εκπαιδευτικών (Π.Δ. 50/1996, ΦΕΚ 45, τ. Α΄, 8-3-1996 και Π.Δ. 100/1997, ΦΕΚ 94, τ. Α΄, 22-5-1997), καλούνται όλοι οι εκπ/κοί του ίδιου κλάδου και ειδικότητας, που ανήκουν οργανικά στο σχολείο, όπου είναι διαπιστωμένη η υπεραριθμία, να δηλώσουν αν επιθυμούν ή όχι να κριθούν ως υπεράριθμοι στο Σχολείο τους (συνημμένο έντυπο Δήλωσης Τύπου Α΄), εντός τριών εργάσιμων ημερών από Τρίτη 25-04-2023 μέχρι και την Πέμπτη 27-04-2023, αποστέλλοντας το έντυπο της Δήλωσης Τύπου Α΄, στην ηλεκτρονική διεύθυνση: E-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.