Δελτίο τύπου: Εκδήλωση για το Μεταλυκειακό Έτος - Τάξη Μαθητείας των ΕΠΑ.Λ.

εικόνα 1εικόνα 2

εικόνα 3

Στις 25 Απριλίου 2024, στην αίθουσα εκδηλώσεων του 1ου ΕΠΑ.Λ. Καρδίτσας, πραγματοποιήθηκε εκδήλωση ενημέρωσης για το Μεταλυκειακό Έτος - Τάξη Μαθητείας των ΕΠΑ.Λ. της ΠΕ Καρδίτσας.

Στην εκδήλωση συμμετείχαν η Διοικήτρια του Γενικού Νοσοκομείου Καρδίτσας, κ. Κουτσιούμπα Μαίρη, η Διευθύντρια της Νοσηλευτικής Υπηρεσίας κ. Τσαντίκου Αγγελική και η υπεύθυνη του Χειρουργικού Τομέα κ. Κοντονικόλα Αναστασία.

Την εκδήλωση χαιρέτησε ο Διευθυντής της ΔΔΕ Καρδίτσας, κ. Ζαχαρής Κωνσταντίνος και η Διοικήτρια του Γενικού Νοσοκομείου Καρδίτσας, ενώ παρευρέθηκαν οι διευθυντές/ντριες των συστεγαζόμενων δομών επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης κ. Γιαννακού Δήμητρα, κ. Μαγγίνα Ουρανία, κ Νικολακάκος Μιλτιάδης, κ Βλάχου Βασιλική και κ Μπαλωμένος Θεόδωρος, επόπτες – εκπαιδευτικοί που υλοποιούν το Μεταλυκειακό Έτος - Τάξη Μαθητείας και πολλοί μαθητευόμενοι.

Η κ. Παναγιώτου Δήμητρα, υπεύθυνη για τον θεσμό του Μεταλυκειακού Έτους - Τάξη Μαθητείας των ΕΠΑ.Λ. στη ΔΔΕ Καρδίτσας, παρουσίασε τις ειδικότητες για τις οποίες λειτουργούν τμήματα μαθητείας στην Η΄ φάση λειτουργίας του θεσμού (έτος 2023-2024) και ενημέρωσε τους παρευρισκόμενους σχετικά με τις διαθέσιμες θέσεις μαθητείας και τις προτεινόμενες ειδικότητες της επόμενης φάσης λειτουργίας του θεσμού (Θ΄ Φάση, έτος 2024-2025).

Η κ. Μήτσιου Ευανθία, Τομεάρχης του Τομέα Υγείας Πρόνοιας-Ευεξίας, περιέγραψε αναλυτικά τη συνεργασία με τη Διοίκηση του Γενικού Νοσοκομείου Καρδίτσας στο πλαίσιο του προγράμματος της Μαθητείας και τη συμβολή του στην επιτυχία του θεσμού και στην ενίσχυση της επαγγελματικής εκπαίδευσης στην περιοχή μας.

Ακολούθησε ξενάγηση των παρευρισκόμενων στα εργαστήρια του 1ου ΕΚ Καρδίτσας (Νοσηλευτικής, Ιατρικών Βιολογικών Εργαστηρίων, Εγκαταστάσεων Ψύξης, Κλιματισμού και Αερισμού και Εσωτερικών Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων και Αυτοματισμού)

Η ΔΔΕ Καρδίτσας εκφράζει τις θερμές ευχαριστίες της προς τη Διοίκηση του Γενικού Νοσοκομείου Καρδίτσας για την έμπρακτη στήριξη του θεσμού.